Poradniki > Tips & Tricks

Usuwanie zbędnych pakietów z Archa

(1/1)

pavbaranov:
Tym razem po prostu link: http://blog.andreascarpino.it/cleaning-an-arch-linux-installation/

Grzegorz:
Pozwoliłem sobie na przetłumaczenie tekstu za pomocą tłumacza Google , ale nie stety jego tłumaczenie nie jest czysto polskie.( plik odt  w załączniku)
Prośbę ( poprawę tłumaczenia )  motywuję tym iż jestem na bakier z jęz angielskim , a i innym użytkownikom Arch Linuxa może być użyteczny.

pavbaranov:
Jeśli chodzi o moje "moce przerobowe", to postaram się przetłumaczyć, ale musisz poczekać.
Inna sprawa, że to jest dość "zaawansowane" czyszczenie ze zbędnych pakietów, które warto wykonać po dość długim okresie działania systemu, przy wielu jego zmianach itp. Wymaga też pewnej wiedzy (może inaczej - świadomości tego, co robiliśmy w systemie) i jest czasochłonne.

Tak na szybko:
Andrea Scarpino: Czyszczenie instalacji Arch Linuksa.

Mamy wiosnę, a to zwykle czas wiosennych porządków. Dzisiaj zdecydowałem się przeczyścić swój stary komputer, na którym działa ta sama instalacja Arch Linuksa nieprzerwanie od 2007 roku.

Uwaga: całe zadanie wymaga nieco wiedzy o tym co w ogóle robi dany pakiet oraz dlaczego został zainstalowany w Twoim systemie. Możesz coś zepsuć, ale wg mojej opinii, w najgorszym przypadku będziesz zmuszony do zainstalowania ponownie pakietu później.

Rozpocząłem od stworzenia listy paczek, których nie zainstalowałem (samodzielnie):

$ pacman -Sqg base base-devel | sort -u > /tmp/essentials
$ pacman -Qqe | sort > /tmp/explicit
$ comm -13 /tmp/essentials /tmp/explicit > /tmp/unknown

Teraz przeczytaj plik /tmp/unknown i oznacz jako "zainstalowane jako zależność" każdy pakiet, którego nie instalowałeś lub po prostu nie znasz. Ten ostatni krok wymaga wiedzy co dany pakiet robi; pacman -Qi oraz pacman -Ql będą Ci pomocne. Aby oznaczyć pakiet jako zainstalowany jako zależność uruchom: # pacman -D --asdeps <pakiet>.

Teraz najbardziej szkodliwa część! Uruchom # pacman -Rscn $(pacman -Qqtd). To polecenie usunie wszystkie paczki zainstalowane jako zależności oraz wszystkie paczki potrzebne przez nie, bowiem zainstalowane jako zależności nie są już potrzebne bez nich samych. Nie spiesz się i przeczytaj dokładnie opis każdego pakietu, który masz zamiar usunąć.

W moim przypadku, nawet po tych wszystkich latach było to jedynie 14 pakietów... Jestem jednak bardzo ostrożny. Zwykle oznaczam jako zależności paczki, których dłużej nie używam i okresowo sprawdzam wynik polecenia pacman -Qqtd.

Teraz możesz również usunąć osierocone pliki ze swojego systemu poprzez użycie lostfiles (https://aur.archlinux.org/packages/lostfiles/). W rzeczywistości, # lostfiles > /tmp/lostfiles tworzy listę plików których właścicielem nie jest żaden pakiet, ale również wyłączy z tej listy coś, co jest dla Ciebie ułatwieniem.

Poprawka: jakiś użytkownik zasugerował mi by również sprawdzić wynik pacman -Qqttd (zauważ dodatkowe "t"); to polecenie również wskaże opcjonalne zależności. Dziękuję.

Miłych porządków.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej