Autor Wątek: Panie Premierze co robić? czyli zanim coś nie wyjdzie lub co robić po instalacji  (Przeczytany 7488 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pavbaranov

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 848
  • Reputacja +25/-0
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: KF5.16+Plasma5.4.95+KDEApps 15.11.80+git na KF5
  • Distro: Arch Linux
  • GPU: Radeon free
  • Kernel: 4.3 (BFQ/CK/BLD/UKSM/+optymalizacje)
Zakładam, że instalacja systemu się udała w mniejszym bądź większym stopniu. W tym momencie jest czas na to, by przygotować się na najgorsze. Nie, nie uchronię nikogo przed tym, by nie pojawił się jakiś kernel panic, czy inna sytuacja, w której z systemu korzystać nie można. Napiszę jednak kilka rzeczy, które należy wykonać w każdym systemie linuksowym, gdy pracuje on prawidłowo. Być może nigdy nie będziecie musieli sięgnąć (i oby tak się stało) do tych możliwości, które zaraz przedstawię. Jednakże lepiej je mieć w systemie, niż potem kombinować bądź reinstalować system, jako jedyne remedium na wszelkie jego dolegliwości (którym nie jest). Jeśli bowiem istnieje choćby niewielka szansa, czy jak kto woli prawdopodobieństwo zaistnienia jakiegoś zdarzenia, to przy nieskończonej ilości prób, na pewno ono się zdarzy. I to prawo należy sobie przyswoić.

System zainstalowany i pracuje wspaniale/poprawnie/tak sobie/niezbyt dobrze* niemniej jednak w jakiś sposób daje się z niego korzystać i wiemy już, że chcemy go pozostawić (choćby na jakiś czas). Czas zatem przystąpić do pierwszych ważnych rzeczy, które zawsze lepiej mieć.

1. Po co mi drugi kernel?
Hmmm.... a koło zapasowe lub zestaw naprawczy w samochodzie wozisz? Zanim zatem z przerażeniem po raz pierwszy odczytamy "kernel panic" lepiej od razu zainstalować drugi kernel w systemie. Jaki? Dowolny. Polecałbym zwykle ostatni kernel o przedłużonym wsparciu (LTS). Listę aktualnie wspieranych kerneli, wraz z informacją o tym, czy są one LTS, znajdziecie pod adresem: https://www.kernel.org/ zaś daty, to których są one wspierane znajdziecie tutaj: https://www.kernel.org/category/releases.html. W Archu - co do zasady - dostępne są zawsze (nie licząc grsec) dwa kernele: ostatni stabilny oraz ostatni LTS. W Manjaro kerneli jest zwykle więcej (i nie będę tego komentować, ale jak na dystrybucję user friendly, to nieco zamieszania to robi jednak). W Manjaro dostępne są również kernele, które nie są już wspierane przez zespół go tworzący, ale z uwagi na to, że znalazły się wydaniach *buntu, jako kernele podstawowe dla tego wydania, to Canonical bierze na siebie obowiązek ich wspierania do końca istnienia danego wydania *buntu. Przyznam szczerze, że nie mam pojęcia na ile opiekunowie kernela w Canonicalu są w stanie "wspierać" taki kernel. Dla mnie podejrzane samo w sobie jest to, że zobowiązali się do opieki nad takim kernelem, a - jeśli pamięć mnie nie myli - to nie wprowadzili nigdy żadnego commitu do kernala z linii mainline (czyli z kernel.org tak najprościej). Inna sprawa, że najczęściej te kernele Canonicala przez cały okres wydawniczy działają. Wybór należy do Was.
Oczywiście po instalacji drugiego kernela należy o tym poinformować program rozruchowy (nie dotyczy do Manjaro, gdyż tam jest to automatycznie wywoływane dla każdego kernela instalowanego przez mhwd-kernel).
W przypadku GRUBa będzie to (Przeładowanie GRUB):
# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
2. Po co mi różne wybory w GRUB przy starcie, skoro tak ładnie to wygląda, gdy tego nie ma?
Po to, że jak coś się stanie, to nie będziesz rwał włosów by dostać się do GRUBa i będziesz mógł dokonać łatwego wyboru czy to innego kernela, czy też innego sposobu zainicjowania systemu.
W pierwszej zatem kolejności dokonujemy edycji pliku /etc/default/grub, odnajdujemy linijkę GRUB_TIMEOUT= i wpisujemy po znaku = jakąś cyfrę. Ta cyfra oznacza przez ile sekund będzie wyświetlał się GRUB dając nam możliwość wyboru z jego menu.
Po edycji oczywiście wykonujemy Przeładowanie GRUB tak, jak to wyżej zostało opisane.

3. Dostęp do systemu, gdy przywita nas "czarny ekran" (lub w innym kolorze).
Prędzej czy później prawdopodobnie z taką sytuacją się spotkacie. Niektóre dystrybucje umożliwiają w menu GRUB funkcjonowanie bardzo przydatnej moim zdaniem pozycji "recovery". Pozycja ta umożliwia uruchomienie sesji linuksa w czystym, konsolowym trybie z uprawnieniami administratora (roota). Cóż, ma to swoje wady i zalety. Jeśli wyłącznie Wy korzystacie z komputera, to suma zalet jest na tyle duża, że polecam. Jeśli nie tylko, a inni użytkownicy również znają hasło roota, to zaczyna być problem. Dlatego też warto mieć inne hasło roota i użytkownika, jak również nie wolno użytkownikowi zezwolić na wykonywanie wszelkich operacji, które są dozwolone wyłącznie dla roota, nawet jeśli na pozór takie rozwiązanie wydaje się być wygodne. Jeśli będziecie zmuszeni do wykorzystania tej pozycji, to po starcie systemu z jej wykorzystaniem oraz wpisaniu hasła roota, otrzymacie dostęp do wszelkich narzędzi linuksa dostępnych administratorowi tego systemu. Będzie można system naprawić.
O tym, jak włączyć tę pozycję, napisałem niegdyś tutaj: http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,60.0.html

4. Zabezpieczamy się na wszelki wypadek, by mieć dostęp z dystrybucji livecd.
Zawsze warto mieć pod ręką aktualną wersję livecd naszego systemu. Choćby po to, by móc do niego wejść z wykorzystaniem choćby chroota http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,93.0.html. W przypadku Manjaro najlepiej mieć aktualne wydanie systemu (niekiedy lepiej mieć nawet wydanie testowe, bądź "dev", albowiem może się ono okazać bliższe naszemu systemowi jeśli chodzi o aktualność). W przypadku Archa polecam albo evo/lution http://sourceforge.net/projects/evolutionlinux/?source=directory albo - kto wie, czy nawet nie lepiej - ArchBang http://sourceforge.net/projects/archbang/files/?source=navbar Są też dystrybucje narzędziowe, umożliwiające prace naprawcze w systemie. Przeszukajcie sobie choćby distrowatch.com i znajdźcie taką, która Wam pasuje.

5. Po co mi więcej partycji?
... ten tylko się dowie, kto informacje wszelakie stracił. Jak mawiał, ponoć, Wieszcz. Jeśli zatem w procesie instalacji nie dokonaliście ustawienia dwu partycji, czyli głównej oraz home, to... zanim się rozgościcie w systemie, uprasza się o jego ponowną instalację z odpowiednim podziałem na partycje zanim cokolwiek jeszcze w tym systemie zrobicie, a już na pewno zanim zaczniecie umieszczać tutaj swoje dokumenty itp. Można w tym względzie posiłkować się tym, co kiedyś napisałem tutaj: http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,56.0.html


*niepotrzebne skreślić :)

 

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
mustangi gangpod kociaprzystan endercraft ppiz