Rozpoczynam ten wątek z zamiarem wpisywania tu znanych nam, a planowanych zmian w kolejnych wydaniach środowisk, aplikacji itd. Niejednokrotnie bowiem wyboru czegoś dokonujemy też mając na uwadze planowane w przyszłości zmiany, czy po prostu rozwój określonej aplikacji, czy środowiska.
Zacznę od
KDE, albowiem tu będzie mi najłatwiej. W zasadzie to od KDE Applications.
Już niebawem, bo z końcem kwietnia winna ukazać się nowa wersja zestawu Aplikacji od KDE. Stan przeportowania tak samych aplikacji, jak i pozostałych elementów środowiska możemy sobie sprawdzać tu:
http://developer.kde.org/~cfeck/portingstatus.html, aczkolwiek jest on bardziej poglądowy i nie pokazuje żadnych zamierzeń KDE odnośnie tego co się znajdzie w 15.04, a co jednak zostanie przeznaczone do późniejszych (15.08) wydań.
1.
KDE-BaseappsNa tę podgrupę aplikacji, składa się m.in. Dolphin, Konqueror, KFind, KDialog czy KDEPasswd. Nie tak dawno, z kde-baseapps wydzielony został menedżer plików Dolphin. Aplikacja ta najprawdopodobniej znajdzie się w wydaniu 15.04, a to oznacza, że użytkownicy KDE4 stracą wsparcie dla natywnego tam kdebase-dolphin. Od przełomu kwietnia i maja, aktualizacja aplikacji w KDE4 wprowadzi zatem Dolphina opartego o KF5. Pozostałe aplikacje grupy, najprawdopodobniej w dalszym ciągu będą oferowane w wersji dla KDE4. Nie zaobserwowałem żadnych, większych zmian w funkcjonalności aplikacji w tej grupie, szczególnie Dolphina po jego przeportowaniu do KF5.
EDIT: Debiut Dolphin w wersji KF5 został przesunięty do KDE Apps 15.08 wraz z pozostałymi aplikacjami kde-baseapps, wówczas już przeportowanymi w pełni do KF5. Obecnie zatem możemy korzystać albo z wersji KDE4, albo z dolphin-git i ewentualnie kde-baseapps w wersji frameworks z AUR.
2.
OkularStopień przeportowania Okulara do KF5 jest na zbliżonym poziomie do Dolphina. Aplikacja buduje się i działa, oferując podobną funkcjonalność do znanej nam, opartej o biblioteki KDE4. Mimo wszystko raczej pewne jest, że Okular w Aplications 15.04 pojawi się w wersji będącej rozwojem starej linii, a nie jako aplikacja KF5. W GIT KDE aplikacja ta została właśnie otagowana jako 15.04 beta 1 i jest ona oparta o biblioteki KDE4 i zbudowana na Qt4.
3.
DigikamTo nie jest część KDE Applications. Niebawem oczekiwać można wersji 4.9 (została ona już umieszczona na serwerach KDE, ale nie jest ona jeszcze dostępna), a w jakiś czas po niej wersji 5.0, która w całości jest przeportowana do KF5/Qt5. Oznacza to, że prawdopodobnie w okolicach ukazania się tej aplikacji w wersji 5.0, do KDE trafią również biblioteki, które są wymagane przez tę aplikację, zbudowane w oparciu o KF5 (libkipi, libkexiv2, libkface, libkdcraw, libkgeomap) także pojawią się w wersji opartej o KF5.
4.
KDEGamesWiele wskazuje, że znakomita większość gier dołączanych do KDE pojawi się wersji opartej o KF5. Całkiem możliwe, że niektóre aplikacje w ogóle wypadną z rozwoju (np. Kajongg).
5.
MarbleTa aplikacja od wielu miesięcy daje się budować w oparciu zarówno o Qt4 jak i Qt5. Tak też jest rozwijana w GIT. Całkiem możliwe, że do repozytorium trafią obie wersje, zatem zgodnie z przyjętym nazewnictwem proszę uważać co instalujecie. Prawdopodobnie wersja Marble na Qt5 zostanie nazwana marble, zaś na Qt4 - marble-qt4 (tak przynajmniej, po jakimś czasie, nastąpiło z QupZillą).
6.
KStars i aplikacje KDEEduAplikacje te w znakomitej większości (jeśli nie wszystkie) ukażą się w wersji opartej o KF5.
7.
KSnapshotPomimo tego, że aplikacja buduje się i działa w oparciu o KF5, to w nadchodzącym wydaniu pozostanie w wersji zbudowanej na bibliotekach KDE4.
8.
KPhotoAlbumUkaże się przeportowane do KF5.
9.
OktetaUkaże się przeportowana do KF5.
10.
KigUkaże się przeportowany do KF5.
11.
Print-ManagerUkaże się przeportowane do KF5.
12.
KamosoPrawdopodobnie pozostanie w wersji dla KDE4, choć wersja oparta o KF5 buduje się i działa poprawnie.
13.
KDEConnectPrawdopodobnie pozostanie w wersji KDE4.
14.
KMyMoneyNajprawdopodobniej pozostanie w wersji KDE4.
15.
KDEPIMAplikacje składające się na KDEPim budują się w oparciu o KF5, jednakże nie posiadają jeszcze tej samej funkcjonalności co wersja oparta o KDE4. Biorąc pod uwagę, że KDEPim otrzymało przedłużone wsparcie, to prawdopodobne jest, że będzie to jedna z ostatnich aplikacji, które ukażą się w wersji KF5.
16.
KopetePozostanie w wersji KDE4. Nie wiadome są mi też dalsze losy tej aplikacji, a przede wszystkim, czy dalej będzie rozwijana. Jej funkcje bowiem od dłuższego czasu przejmuje Telepathy-KDE, które było pomyślane jako następca wszelkich komunikatorów internetowych (i nie tylko, bo możliwości tego pakietu są daleko większe) w KDE. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że w pewnym czasie aplikacja ta zostanie porzucona.
Nowa wersja Kadu 2.0 została natomiast już przeportowana do Qt5.
17.
TrojitaNajprawdopodobniej ukaże się wersja KF5.
18.
KDEUtilsCzęść aplikacji znajdzie się wersji KF5 (np. KCalc), część pozostanie w wersji KDE4 (np. Ark, Kdf). W przypadku części aplikacji, które pozostaną w wersji KDE4 istnieje możliwość ich budowy w oparciu o KF5. Co ważniejsze aplikacje tak zbudowane działają poprawnie. Istnieje prawdopodobieństwo, że najdalej z końcem roku pozbędziemy się z KDEApps niektórych aplikacji tworzących tę grupę, które jak np. KFloppy, od dłuższego czasu są nierozwijane, a i sens ich rozwoju stoi pod znakiem zapytania.
19.
Kuser, user-managerPozostaną w wersji KDE4. O ile user-manager ma budujący się port oparty o KF5, to Kuser jak dotychczas nie doczekał się rozwoju tej linii.
20.
KMixAplet zarządzania poziomem dźwięku w KDE powoduje pewne problemy. Od dość dawna daje się go zbudować w obu wersjach (KDE4 i KF5), przy czym wersje te działają poprawnie jedynie w natywnych środowiskach. Dlatego też istnieje duże prawdopodobieństwo, że w KDE Applications 15.04 pojawią się obie wersje (znów pewnie nazwane kmix i kmix-kde4), a zatem proszę uważać na aktualizacje. Oczywiście nie dotyczy to takich dystrybucji jak KaOS, które KDE4 po prostu się pozbyły.
21.
Pozostałe aplikacje, które były dostarczane wraz z KDE (choć nie stanowiły KDEApps), jak Rekollect, Tellico, Ksaolaji, Audex, Skrooge, Kaffeine, Krecipes, k3b, Amarok, pakiet Calligra, KWave, Quanta /która niedawno na GIT odżyła, ale wciąż jest jeszcze budowana w oparciu o Qt4/, wicd-kde, krusader) pozostaną w wersjach KDE4.
Kilka dni temu, światło dzienne ujrzała nowa (4.12) odsłona
XFCE. W internecie sporo o niej, zatem wiadomo czego się można spodziewać. Obecnie w Archu znajduje się ona w repozytorium Testing i powoduje pewne problemy (np. brak możliwości wybudzenia). Zalecam zatem ostrożność przy próbie jej instalacji, albowiem obecna wersja (czyli z testing) może nie spełniać wszystkich Waszych oczekiwań.
Gnome 3.16. Nie jest to moje ulubione środowisko, jednakże odnotowuję fakt pojawienia się go w gnome-unstable. Spośród tych zmian, które ja chciałbym odnotować, to zmieniony sposób opisu środowiska (oparty o CSS). Sens takich aplikacji jak kde-gtk-config przestaje zatem istnieć, albowiem kde-gtk-config - jak na razie, a nic nie wskazuje na to (szczególnie po dość - co tu dużo mówić - nieprzyjaznych odpowiedziach deweloperów Gnome/Gtk) by ktoś się miał zamiar za to wziąć - nie obsługuje opisu, który wprowadza Gtk+ 3.16. Od tej chwili trzeba się będzie liczyć, że przynajmniej w środowiskach KDE (zarówno KDE4, jak i Plasma5 i prawdopodobnie Trinity), LXQT, Hawaii, używanie aplikacji Gtk+ opartych o najnowsze biblioteki z linii 3 będzie skutkowało odmiennym ich wyglądem. Nie wiem natomiast jak zachowywać się będą aplikacje zbudowane w oparciu o Qt w nowym Gnome.
PS. Jeśli interesuje Was jakiś konkretny program - pytajcie. Jeśli będę, czy