Nowe środowisko od KDE jest często źródłem kłopotów. Niestety sami deweloperzy KDE w Archu dokładają tu swoje cegiełki. Problemy zaczynają się niekiedy już na starcie, czyli przy instalacji tego środowiska. Pół biedy, gdy wykonujemy tzw. czystą instalację lub gdy instalujemy Plasma 5 mając jakieś inne środowisko niż KDE4. Przypominam, że KDE4 i Plasma 5 nie dają się łącznie zainstalować na tym samym systemie. Zanim zatem pojawią się jakieś howto o migracji i rozwiązywaniu innych problemów w Plasma 5, to rozpoczynam od instalacji tego środowiska.
Przypominam, że przed instalacją warto jest dokonać aktualizacji systemu, a już na pewno zaktualizować bazy pacmana.
# pacman -Syu
I. Instalacja Plasma 5 w systemie, w którym nie jest zainstalowane KDE4
Tutaj sprawa wydaje się być prosta (pomijam kwestie związane z instalacją Xów itp.). Co do zasady wystarczy zainstalować grupę o nazwie plasma, by reszta środowiska dociągnęła się i wszystko funkcjonowało w porządku. Wraz z grupą plasma winny się zainstalować komponenty składające się na grupy kf5 oraz kf5-aids. W ten sposób nie zainstalują się natomiast żadne aplikacje, które składają się na wydania KDE Applications, które niegdyś stanowiły część tego środowiska.
Instalacja plasma 5 może odbyć się na dwa sposoby:
# pacman -S plasma
które przedstawi nam paczki składające się na grupę plasma i po ich potwierdzeniu zainstaluje. Nie wiem, czy każdemu konieczne jest plasma-workspace-wallpapers oraz bluedevil-frameworks. To pierwsze - jak sama nazwa wskazuje - to zbiór domyślnych tapet dla Plasma 5, drugie ma sens wyłącznie w komputerze, który ma łącze bluetooth. Także instalacja ksshaskpass ma sens gdy stosujemy połączenia SSH, zaś kde-gtk-config-frameworks, gdy korzystamy z aplikacji Gtk i chcielibyśmy ich wygląd ujednolicić w tym środowisku. Pozostałe elementy pozostawiam Waszemu wyborowi, niemniej jednak minimalny, to:
plasma-desktop plasma-nm
Przy czym plasma-nm ma sens, gdy nie stosujemy innego menedżera połączeń sieciowych.
Drugi sposób, to instalacja pakietu plasma-meta:
# pacman -S plasma-meta
W systemach, w których nie ma żadnego menedżera logowania, należy jeszcze go zainstalować (jeśli się chce z niego korzystać). Polecany jest SDDM (o tym jeszcze będzie mowa niżej).
2. Instalacja Plasma 5 w systemie, w którym zainstalowano KDE4
Tu sprawa jest bardziej skomplikowana, albowiem plasma-desktop i plasma-workspace są w konflikcie z kdebase-workspace. W zasadzie próba instalacji plasma-desktop winna doprowadzić do umożliwienia odinstalowania kdebase-workspace i instalacji Plasma 5, jednakże zalecany sposób instalacji, to wpierw odinstalowanie kdebase-workspace a także tych paczek, które są od niej zależne i potem instalacja Plasma 5 w sposób opisany wyżej.
a. Odinstalowanie aplikacji zależnych od kdebase-workspace i kdebase-workspace
W zasadzie są dwie możliwości. Pierwsza, w sumie prosta, która powinna przynieść oczekiwany efekt, to wydanie polecenia:
# pacman -Rc kdebase-workspace
Wpierw winny zostać odinstalowane pakiety oparte o kdebase-workspace, a potem sama Plasma 4.
Druga winna dać nam większą pewność, ale jest też bardziej skomplikowana. Służy jednak dokładnie temu samemu celowi.
# pacman -R $(LANG=C pacman -Qi kdebase-workspace | grep "Req" | sed -e 's/Required By : //g')
Ta komenda winna odinstalować wszystkie pakiety zależne od kdebase-workspace. Zarówno w tym, jak i w poprzednim przypadku proszę zwrócić uwagę jakie pakiety zostaną odinstalowane, albowiem może się zdarzyć, że są to jakieś aplikacje, które są Wam potrzebne. Jeśli tak, to należy się zastanowić czy tego chcecie oraz, czy ewentualnie będzie można zainstalować tę aplikację w nowym środowisku, a jeśli tak, to jak.
Potem jeszcze trzeba odinstalować samą tę paczkę:
# pacman -R kdebase-workspace
c. Instalacja Plasma 5
To już zostało przedstawione wyżej w punkcie 1. Przypominam możemy to zrobić albo poprzez:
# pacman -S plasma
i dokonać wyboru interesujących nas paczek, albo:
# pacman -S plasma-meta
Inna sprawa, że z uwagi na zgłaszane tu i ówdzie problemy, polecam raczej:
# pacman -S kf5 kf5-aids plasma
I akceptujemy wszystkie paczki.
d. Instalacja i uruchomienie menedżera logowania
KDM nie jest już dalej rozwijany i nie jest dostarczany w ramach Plasma 5. Obecnie proponowany jest SDDM, który instalujemy:
# pacman -S sddm
Jeśli chcemy mieć wygodną obsługę SDDM w trybie graficznym, instalujemy również sddm-kcm:
# pacman -S sddm-kcm
Uruchamiamy menedżer:
# systemctl enable -f sddm
Jeśli usługa się nie uruchomi, wówczas najprawdopodobniej winny jest plik display-manager.service, który trzeba usunąć i ponowić komendę podaną wyżej.
# rm /etc/systemd/system/display-manager.service
Jeśli okaże się, że SDDM nie jest automatycznie skonfigurowany, to jeszcze winniśmy wygenerować plik sddm.conf:
# sddm --example-config > /etc/sddm.conf
Plik jest tekstowy, a jego zawartość możemy edytować dowolnym edytorem tekstu bądź - teoretycznie - przez sddm-kcm, moduł systemsettings, o ile go zainstalujemy.
I to w zasadzie wszystko. Polecam przeglądnięcie grup: plasma, kf5 i kf5-aids, czy wszystkie elementy, z których chcemy korzystać zostały zainstalowane w systemie.
Niestety nic nie wskazuje na to, by specjalnie przygotowany skrypt do łatwej migracji z KDE4 na Plasma 5 został przygotowany w Archu, choć pliki jego (z rozszerzeniem upd) są dostarczane. Być może zatem zajdzie potrzeba skopiowania bądź dowiązania ustawień z KDE4 do Plasma 5 (te nowe są w dwu miejscach: /etc/xdg i jego podkatalogach oraz w ~/.config).
Może się też zdarzyć, że otrzymamy nie w pełni spolonizowany system (i tak nie jest spolonizowany zupełnie), wówczas być może instalacja pakietu kde-l10n-pl przyniesie pożądany efekt. Instalujemy jego najnowszą wersję.